Transport

Na pierwszy rzut oka, Tunezja pod względem jakości usług wydaje się być daleko w tyle za Europą. Szczególnie jeśli chodzi o komfort podróży. Jednak przy dokładniejszym przestudiowaniu tematu  okazuje się że  możemy podróżować na wiele sposobów i dotrzeć właściwie do (prawie) każdego miejsca nawet daleko na południe. Do wyboru mamy kilka rodzajów transportu – różnice są w jakości, szybkości i naturalnie w cenie, choć ta ostatnia generalnie zachęca do samodzielnych podróży po Tunezji.

 

Pociągi   –to  Chyba najwygodniejsza forma transportu w Tunezji. Sieć linii kolejowych  jest na tyle rozwinięta, że możemy poruszać się pociągami pomiędzy wieloma dużymi miastami Tunezji takimi jak Sousse, Tunis, Hammamet czy Tozeur. Pociągi dalekobieżne są klimatyzowane,  co dla wielu Europejczyków szczególnie w środku lata może być decydujące przy wyborze właśnie tego a nie innego środka transportu.

 

Metro Jeśli twój hotel znajduje się w Monastirze, Sousse, Mahdiji lub Skanes to masz jeszcze jeden dodatkowy środek transportu. Metro (to wbrew swojej nazwie) po prostu kolejka podmiejska łacząca Sousse z Monastirem i Mahdiją  Cena za przejazd jest zaskakująco niska w granicach zaledwie 1TND. Jeśli planujemy zwiedzić kawałek wschodniego wybrzeża, warto skorzystać właśnie z tego środku transportu.

 

Louages – Zdecydowanie najpopularniejszy środek transportu w Tunezji. Są to taksówki zbiorowe, zabierające w zależności od modelu samochodu od  6 do 10  pasażerów. Przemieszczają się bardzo szybko i są względnie tanie. Loauges kursują ze znacznie większą częstotliwością niż autobusy i pociągi. W godzinach szczytu na głównych trasach mogą  odjeżdżać nawet co 15 minut/. godziny. Co bardzo dojeżdżają (z przesiadką/przesiadkami)  nawet do najmniejszych miejscowości.Wadą jest brak klimatyzacji.

 

Autobusy –To najtańszy rodzaj transportu, choć różnice w porównaniu z louages są niewielkie Dworce autobusowe (Gare Routiere) zazwyczaj usytuowane są na obrzeżach miast, czasami w pobliżu stacji louages. Przed podróżą najlepiej wcześniej zorientować się, o której odjeżdża nasz autobus co w praktyce wiąże się z podróżą na dworzec. Bilet możemy zakupić w kasie lub w autobusie.Na dłuższych trasach autokary są klimatyzowane. Na krótszych trasach zdarza się, że podstawiane są stare, psujące się autokary, przez co możemy nie dotrzeć do celu na czas.

Zdecydowanie nie polecamy autobusów na krótkich trasach lokalnych 40-100 km w zamian za „oszczędność” rzędu 2zł (1TND) po drodze zatrzymamy się we wszystkich możliwych miejscowościach a przejazd będzie trwał nawet dwukrotnie dłużej niż louages na tej samej trasie.

Dodaj komentarz