Pociągi

Pociag_Tunezja

 

Standard jazdy – Pomiędzy Tunisem a Sousse kursuje (w wybranych godzinach) nowoczesny pociąg jak na zdjęciu powyżej. Na większości linii standard przypomina jednak ten z Polski z lat 90. Z tą różnicą że wagony na dłuższych trasach są klimatyzowane, bez czego w okresie letnim podróż pociągiem była by walką o przetrwanie. Jeśli ktoś jest przyzwyczajony do lepszych warunków, to warto wykupić miejsce w I klasie. Klasa II to oczywiście nieco niższy standard, ale tańszy i może okazać się ciekawszy, ze względu na współpasażerów, u którym widok Europejczyka ciągle może wzbudzać  zainteresowanie. Tym sposobem możemy zawrzeć nowe znajomości, czy po prostu dowiedzieć się czegoś więcej o Tunezji podczas prób rozmowy z tubylcem 🙂 W pociągach dalekobieżnych jest bufet w którym podczas podróży możemy kupić przekąski oraz napoje.

Rozkłady jazdy – Rozkład jazdy pociągów możemy sprawdzić na Tunezyjskich kolei państwowych. Niestety tylko po francusku gdyż wersja angielska strony jest już od ponad od 5 lat! w budowie. Będąc w Tunezji i nie mając dostępu do Internetu, mamy jeszcze 2 sposoby, aby dowiedzieć się o której odjeżdża nasz pociąg. Pierwszy sposób to udanie się na stację kolejową (w Tunezji nazywają się ją z francuskiego La Gare)

Drugi sposób, to wysłanie SMS. Będziemy do tego potrzebować telefonu komórkowego z tunezyjską kartą SIM – Na przykład jeśli interesuje nas połączenie z Tunisu do Sfaxu, 24 lipca 2014 roku. W treści SMS wpisujemy:
Train tunis sfax 24.07.14
Tak przygotowanego SMS’a wysyłamy na nr:
87187
Po chwili dostaniemy SMS’a zwrotnego z informacją o godzinach odjazdu pociągu tej relacji.

Bilety – Możemy kupić w kasie na stacji nawet kilka dni wcześniej. Jeśli w planach mamy powrót tą samą trasą , warto kupić bilet od razu w dwie strony. Tym sposobem zaoszczędzimy nieco pieniędzy. Istnieje możliwość zakupu biletu w pociągu (jeśli np. nie zdążyliśmy kupić go w kasie) u osoby, która kontroluje bilety. Ceny biletów są przystępne, np. za bilet w obie strony Sousse-Tunis-Sousse (tj. ok. 300 km) zapłacimy około 25 DT od osoby. Dzieci do 4 lat mają 100% zniżki, a dzieci w wieku 4-10 lat 64%.

Przyjazd na stację docelową – Jeszcze przed wyruszeniem do danego miasta, warto zaopatrzyć się w jego plan. Po przyjeździe, lepiej abyśmy nie wyglądali na zagubionych, bo tym sposobem możemy stać się ofiarą taksówkarzy-naciągaczy. Jeśli musisz skorzystać z taksówki. Przeczytaj kilka wskazówek na temat poruszania się taksówkami w Tunezji.

Dodaj komentarz