Autobusy dalekobieżne

Tunezyjski autobus

 

Autobusy

Przejazd autobusem jest alternatywą (na szczęście nie jedyną) dla podróży pociągiem. Lini autobusowych jest niewiele ale i tak autobusy jeżdżą znacząco częściej niż pociągi. Koszt przejazdu jest porównywalny z tym jaki poniesiemy jadąc pociągiem lub louagem na tej samej trasie. Na dłuższych trasach autokary są klimatyzowane. Na krótszych trasach zdarza się, że podstawiane są stare, psujące się pojazdy, przez co możemy nie dotrzeć do celu na czas.

 

Dworce autobusowe i przystanki

Dworce autobusowe czyli (Gare Routiere) zazwyczaj usytuowane są na obrzeżach centrów miast, najczęściej w pobliżu stacji louages. Wywieszone rozkłady jazdy są często nieaktualne i dlatego najlepiej zawsze upewnić sie w kasie czy autobus którym planujemy wyjazd na pewno kursuje. W miejscowościach gdzie nie ma zbyt wielu turystów szczególnie na południu kraju zdarz się że rozkład jazdy jest tylko w języku arabskim. Dużym problemem może być natomiast znalezienie przystanku autobusowego gdyż nie są one oznakowane. Nie ma też żadnych dostępnych rozkładów jazdy. Po prostu miejscowi wiedzą gdzie i o której godzinie trzeba czekać.

 

Przewoźnicy

Funkcjonuje kilkanaście firm przewozowych lista jednak większość jest lokalna i praktycznie jedyną z jakiej korzystają turyści jest największa w kraju SNTRI. Na stronie internetowej tej firmy można znaleźć szczegółowe rozkład jazdy. Strona po francusku wersja angielka posiada tylko nieaktywny link.

Bilety

Bilet możemy zakupić w kasie lub w autobusie. Na autobusy nocne lepiej nie czekać na ostatnią chwile z zakupem biletów gdyż może ich zabraknąć.

 

Dodaj komentarz