Medyna w Sousse & Monastyr

Ta wycieczka daje możliwość spotkania się z prawdziwą Tunezyjską kulturą nieskażoną turystyką masową. W SOUSSE zobaczysz tętniące życiem suki (targi) , wypełnione zapachem kolorowych przypraw. Oszałamiająca architektura arabska, w tym Ribat (starożytny ufortyfikowany klasztor), Wielki Meczet, arcydzieło wczesnej arabskiej architektury i oryginalny XVIII-wieczny dom arabskiej rodziny arystokratów zamieniony w muzeum. Wąskie, wijące się uliczki starego miasta Sousse (medyna) wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mnóstwo faktów i szczegółów na temat kultury i religii wyjaśnionych przez naszego doświadczonego przewodnika. Wreszcie prawdziwy smak Tunezji – odwiedzisz lokalną kawiarnię,napijesz  się kawy i będziesz się delektować przepysznymi lokalnymi ciasteczkami makrut. Zdobędziesz tez mnóstwo informacji. W MONASTYRZE nastomiast odwiedzimy fotogeniczny Ribat (klasztor obronny) znany z filmu „Żywot Brajana” , oraz mauzoleum poświęcone pierszemu prezydentowi Tunezji (Habib Bourgiba)

Wycieczka odbywa się w niedziele i środy. Jeśli standardowy dzień wyjazdu koliduje z twoim przylotem/wylotem lub innymi zarezerwowanymi wycieczkami to proponujemy termin alternatywny.

Najważniejsze punkty programu

Dowiesz się między innymi:

 • Gdzie kupić alkohol
 • Jak i za ile zamawiać taksówki
 • Jak korzystać z autobusu i louage
 • Jak odczytywać tunezyjskie ceny
 • Gdzie najkorzystniej wymienić waluty. 
 • Jak i gdzie korzystać z Internetu 
 • kupisz kartę SIM

 

Podczas tej wycieczki będzie ci towarzyszył polski przewodnik.

Odwiedzisz jeden z najstarszych meczetów  w  Tunezji, dowiesz się wielu szczegółów na temat religii muzułmańskiej i religijności Tunezyjczyków. Zrozumiesz rolę Ramadanu   i poznasz datę nowego roku w kalendarzu muzułmańskim. 

 • Oryginalny ponad 200 letni dom bogatego arabskiego mieszczanina 
 • Sypialnia
 • Kuchnia
 • Wieża widokowa  - można zrobić  panoramę Sousse
 • Suk
 • Targ rybny
 • Targ owocowy
 • Wąskie uliczki

Obejrzysz z zewnątrz imponujący Ribat  w Sousse - dawny klasztor obronny z górującą nad okolicą wieżą.

Oraz znany z filmu Żywot Brajana  ribat w Monastyrze

 • Fajka wodna
 • Herbata miętowa
 • Egzotyczna atmosfera
 • Lokalsi

Mauzoleum pierwszego prezydenta Tunezji 

Zarezerwuj w cenie 30/35/35/Euro/osobę odpowiedno dla Sousse/Mahdii/Hammametu

Ribat. XVIII wieczny klasztor obronny w centrum starego miasta otoczony imponującymi murami. Ten obiekt odwiedzimy tylko z zewnątrz.


Stare arabskie miasto (medina). Kolorowe tętniące życiem stare miasto Sousse, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, z dziesiątkami małych sklepów, w których można kupić różne pamiątki, trenując trudną sztukę targowania się. Tętniący życiem bazar z tłumami miejscowych kupujących chleb ryby i owoce. Prawdziwy kontakt z autentyczną egzotyczną kulturą nieskażoną turystyką masową. Wąskie, ruchliwe uliczki wypełnione są tradycyjnie ubranymi ludźmi. To niepowtarzalna mieszanka kolorów, zapachu i orientalnego stylu dająca wspaniałą okazję do poznania prawdziwej kultury arabskiej.


Muzeum Dar Essid. Wspaniały XVIII-wieczny dom arystokraty arabskiego zamieniony na muzeum. Kuchnia, liczne sypialnie dla żon i dzieci przedstawiają autentyczny styl życia dawnej zamożnej elity arabskiej. 


Wielki Meczet Meczet w starym stylu z IX wieku, wciąż otwarty na modlitwy. Prawdziwy skarb wczesnej architektury arabskiej. Na żywym przykładzie nasz przewodnik zaznajomi cię z tajnikami religii muzułmańskiej.


Kawiarnia dla lokalsów, przez chwilę bądź jak prawdziwy Arab. Zapal fajkę wodną, wypij herbatę miętową i kawę w małej przytulnej kawiarni dla lokalsów. To miejsce w którym nie uświadczysz zwykłych turystów.


Ribat w Monastyrze niesamowita arhitektura znana z kadrów filmu „Żywot Brajana” Z wieży rozpościoera się przepiękny widok na miasto


Mauzolem Habiba Burgiby pierwszego prezydenta Tunezji który wywalczył dla tego kraju niepodległość. Obok mauzoleum znajduje się też tradycyjny arabski cmentarz.


Zarezerwuj w cenie 30/35/35/Euro/osobę odpowiedno dla Sousse/Mahdii/Hammametu

Raz w tygodniu w  niedzielę . Sporadycznie termin może ulec zmianie. Szczegóły podajemy po złożeniu rezerwacji. 

 • 0koło 5  godzin w zależności od wielkości i składu grupy, pogody etc,
 • Polski przewodnik
 • Ciekawostki na  kultury  i życia codziennego w Tunezji 
 • Mnóstwo informacji praktycznych
 • Odbiór z hotelu 
 • Bilety wstępu ( Wielki Meczet oraz Dar Essid, Ribat w Monastyrze ) w sumie około 8Euro
 • Kawa i/lub herbata w zależności od zamówienia
 • Fajka wodna -cena podzielona na ilość palących
 • Napiwki
 • Wygodne buty najlepiej sandały
 • Kapelusz przeciwsłoneczny
 • Jeśli planujesz zakup karty SIM zabierz również paszport

11 myśli na temat “Medyna w Sousse & Monastyr

 1. Bardzo fajna propozycja na start z Tunezją, podczas której można dowiedzieć się sporo o lokalnych zwyczajach, religii, budownictwie. Pół dnia zwiedzania doskonale sprawdzi się z dziećmi, jest możliwość kupić pamiątki i potrzebne rzeczy jak np karta do internetu lub wymienić walutę. Wspaniały przewodnik – p. Marianna która umila czas również podczas przejazdu pomiędzy miastami bardzo fajnymi ciekawostkami (np opowiadając o tunezyjskich ślubach). Polecam!

 2. Dziś byliśmy na tej wycieczce tj 27.06.2023. Kiepski Pan przewodnik. Gonił nas po tym co powinno trwać dłużej tzn tam gdzie miał coś objaśniać i mówić ( dla nas to półmaraton). Nic z niej nie wynieśliśmy. Tylko czas wolny. Nie polecamy wycieczki z tym przewodnikiem. Tomasx

 3. Byliśmy w zeszłym tygodniu w czwartek, polecamy, Polska przewodniczka p.Marianna, super wiedzą, super przekaz, na maxa zadowoleni , z całą odpowiedzialnością polecamy, wszystko na czas

  1. Super wycieczka!
   Pani Marianna – fantastyczna przewodniczka, dużo nam przekazała informacji na temat Tunezji oraz podzieliła się masą faktów i ciekawostek.
   Było warto! Polecamy!

 4. Ja również nie polecam tej wycieczki. Jeden wielki pośpiech i ogólnie mało atrakcyjna, zwłaszcza dla dzieci. Przewodnik również mało ciekawie opowiadał – starszy pan, przez co wycieczka jest po prostu nudna. Brak informacji o zwyczajach panujących w Tunezji i ciekawostkach. Wstępy do obiektów dodatkowe płatne, czyli praktycznie płacimy za transfer i przewodnika.

 5. Niestety nie polecam tej wycieczki bo niestety jest zbyt mało czasu na zwiedzanie każdego miejsca. Czuliśmy się jak na maratonie tj wszedzie bardzo szybko. W samym Ribacie mieliśmy tylko 15 minut czasu wolnego czyli w zasadzie na toaletę więc nie było możliwości pochodzenia i wejścia do Monastyru. W mauzoleum analogicznie nie było czasu aby obejrzeć na zewnątrz. Muzeum Mozaik tez nie było. Jest to 2 wyczieczka z tego biura w ktorej uczestniczyliśmy gdzie zwiedzanie odbyło się w bardzo dużym tempie.

 6. Tak Pani Marianna to wspaniały przewodni, Djerba w Pigułce super wycieczka! dzięki właśnie bardzo ciekawym opowieściom Pani Przewodnik polecam

 7. Tak Pani Marianna to wspaniały przewodnik, Djerba w Pigułce super wycieczka! dzięki właśnie bardzo ciekawym opowieściom Pani Przewodnik gorąco polecam

 8. Bardzo polecam wycieczki z tego biura ,byliśmy na wycieczce monastyr i sussa.Kontakt z biurem super , naszą przewodniczką była p. Marianna która ciągle coś opowiadała od historii Tunezji ,danej miejscowości i miejsca gdzie byliśmy po życie obyczaje pierwszego prezydenta .

 9. Super wycieczka w szczególności gdy przewodnikiem jest Pani Helenka ❤️❤️❤️ skarb nie człowiek ❤️❤️❤️dzieciaki ją kochają ❤️

 10. Bardzo polecam wycieczke do Sousse i Monastyru. A zwłaszcza jeśli przewodniczką jest Pani Helenka. Dzięki tej cudownej osobie dowiedzieliśmy się więcej o Tunezji niż podczas jakiejkolwiek innej wycieczki (z różnymi biurami podróży) i to na wszelakie tematy. Pani Helena od ponad 40 lat mieszka w Tunezji i prawie nic dotyczace tego kraju nie jest jej obce. A nawet jeżeli nie zna odpowiedzi na jakieś pytanie to szybko się dowie i odpowie. Jeszcze raz polecam biuro, wycieczkę i przemiłą przewidniczkę 😉

Dodaj komentarz