Lotnisko Enfida

Port lotniczy Enfida

Lotnisko Enfida to na najnowszy port lotniczy w Tunezji oddany do użytku 4 grudnia 2009. Jest to również najnowocześniejsze lotnisko w Tunezji,  które przejęło bardzo dużą cześć ruchu lotniczego z lotnisk w Monastirze oraz Tunisie. Obecnie rocznie obsługuje ono ponad 2mln pasażerów. Przylatują tam głownie samoloty czarterowe przywożące turystów z Europy.  Oryginalnie nazwano ten port lotniczy imieniem Zine El Abidine Ben Ali obalonego w 2011  roku prezydenta Tunezji   jednak obecnie port ten nazywa się „Enfidha-Hammamet International Airport” . W wykazach połączeń lotniczych lotnisko to jest oznaczone kodem NBE.

Położenie

Port lotniczy Enfida jest wręcz idealnie położony z punktu widzenia obsługi lotów czarterowych. Znajduje się on bowiem  w połowie drogi pomiędzy Sousse i Hammamet które to miejscowości są głównymi kurortami Tunezji. Dojazd do każdej z tych miejscowości zajmuje mniej niż godzinę a odległości nie przekraczają 50km. Dodatkowym atutem lotniska Enfida jet jego położenie w pobliżu autostrady łączącej Sousse z Tunisem.

 

Dojazd do lotniska Enfida

Minibus

O ile dla klientów wyjazdów zorganizowanych dojazd jest naprawdę wygodny, osoby podróżujące indywidualnie mogą napotkać problem z dojazdem gdyż lotnisko jest położone na odludziu. Jeśli przylot jest w godzinach pomiędzy 6:00 a 22:00 to można dostać się do Sousse  lub Hammmetu specjalnym minibusem w cenie poniżej 10TND/os.

Enfida-HammametEnfida-Sousse

W Sousse minibus zatrzymuje się w następujących miejscach:

-Station de transport routier de Sousse (Souk el Ahad)   – główny dworzec autobusowy w Sousse
-Clinique des oliviers                                                                Klinka w pobliżu hotelu Sheharezade
– Kantaoui (Hôtel Riviera)                                                          hotel riviera.

 

W Hammmecie natomiast minibus zatrzymuje się w :

Hammamet                                         Okolice medyny
Hammamet  Sud                               Hammamet yasmine

 

 Taksówki

W ciągu dnia można też oczywiście skorzystać z taksówek ale może sie to okazać dość kosztowne. Cena dojazdu do Sousse lub Hammmetu wg licznika powinna wynieść około 30TND jednak miejscowa mafia taksówkowa nie zgadza się na ceny poniżej 60 TND i minimum 100 TND za kurs nocny. W nocy nie ma dodatkowo pewności że jakakolwiek taksówka będzie czekała na pasażerów

 Wypożyczony samochód

Inną opcja jest zamówienie transportu przez internet.  Polska firma  www.sahelvoyages.pl oferuje wynajem jeepa (max 7 osób) na trasie lotnisko Enfida Sousse za 100TND (niezależnie od pory dnia) natomiast angielska shuttledirect.com proponuje ceny juz od 24 Funtów za samochód osobowy.

 

Strona internetowa lotniska Enfida

Oficjalna strona lotniska znajduje sie pod tym  Oficjalna strona lotniska znajduje sie pod adresem  www.enfidhahammametairport.com i jest dostępna w języku angielskim oraz francuskim.Można na niej między innymi sprawdzić aktualne godziny przylotów i wylotów wraz z informacją  o ewentualnych opóźnieniach.

Dodaj komentarz