Muzeum Bardo w Tunisie.

Opis

Muzeum Bardo w Tunisie jest najczęściej odwiedzanym muzeum w Tunezji. Nie ma się zresztą czemu dziwić gdyż jego zbiory są naprawdę imponujące. To prawdziwa gratka dla miłośników historii. Znajdą oni tam przedmioty związane z prawie wszystkimi okresami bogatej historii Tunezji. Jest więc dział prezentujący kulturę punicką, kulturę arabską, kulturę rzymską, sala poświęcona dziejom chrześcijaństwa w Tunezji, a nawet przepiękna ekspozycja obiektów znalezionych na statku który zatonął w czasach starożytnych u wybrzeży Tunezji. Jednak wszystkie te skarby kultury bledną w porównnaiu z największą atrakcja muzeum jaka są mozaiki. Muzeum posiada największą na świecie kolekcję mozaik z czasów rzymskich. Ta właśnie kolekcja jest magnesem przyciągającym turystów z całego świata. Muzeum założono w roku 1888 w pałacu Beja (namiestnika tureckiego) jednak kilka lat temu muzeum przeszło kompletną przebudowę i obecnie jest w pełni nowoczesne. Przeszklone z klimatyzacją  i co najważniejsze z profesjonalnym podświetleniem i ekspozycją eksponatów. Dzięki temu i tak już przepiękne same w sobie mozaiki prezentują się jeszcze lepiej.

 

Zwiedzanie

W grupie zorganizowanej. Większość turystów przyjeżdża do muzeum w ramach wycieczek zorganizowanych takich jak Tunis Kartagina-Sidi-Bou Said. Niestety praktycznie wszystkie polskie biura podróży nie mają tego muzeum w programie swoich wycieczek oferując w zamian muzeum na Wzgórzu Byrsa – gdzie ilość wystawionych mozaik można policzyć na palcach jednej ręki. Ciekawą opcją jest więc propozycja jednego z lokalnych polskich biur proponującego podczas wycieczki ze zwiedzanie muzeum Bardo  jedynie w cenie biletu wstępu.

Indywidualnie. Osoby które na własną rękę wybiorą się do Tunisu bez problemu dotrą do muzeum taksówką, tramwajem lub autobusem miejskim. Muzeum jest położone jest zaledwie 15 minut jazdy od centrum Tunisu.

Informacje praktyczne

Dni otwarcia wtorek – niedziela  (w poniedziałki muzeum jest nieczynne)
Godziny otwarcia

sezon letni 1V-30IX    9:00-17:00

sezon zimowy oraz miesiąc Ramadan  1X-30IV  9:30-16:30

Bilety wstępu 11TND plus 1TND za fotogrfowanie

 

 

Jedna myśl na temat “Muzeum Bardo w Tunisie.

  1. Po roku dzialalnosci muzeum pozyskalo dodatkowy budynek zwany Malym Palacem, w ktorym umieszczono zbiory sztuki muzulmanskiej. Zbiory sa eksponowane w trzykondygnacyjnym budynku poprzedzonym portykiem, z licznymi salami, dziedzincami i tarasami.

Dodaj komentarz