Miasteczko z „Gwiezdnych Wojen”

Miasteczko z
Miasteczko z „Gwiezdnych Wojen”

Położone na południu Tunezji  dekoracje do filmu „Gwiezdne Wojny” stały się ostatnio jedną z większych atrakcji turystycznych Tunezji. Kręcono tutaj sceny które ukazały się w VI części sagi „Atak Klonów”. W filmie dzięki  odpowiednim technikom miejsce to wyglądało na wielkie miasto zwane  „Mos Espa „, położone na planecie Tatooine.  Sama nazwa planety Tatooine też ma związek z Tunezją gdyż wywodzi się od nazwy położonego na południu tego kraju miasta Tataouine. W rzeczywistości dekoracje zajmują obszar niewiele większy od boiska piłkarskiego.

Niektórzy nazywają obecnie to miejsce   wioską jednak ma to niewiele wspólnego z rzeczywistością. Są to jedynie dekoracje filmowe zbudowane w „szczerej pustyni ” i w  miejscu tym nikt, nigdy  nie mieszkał. Najbliższa zamieszkana miejscowość nazywa  się Nefta i jest oddalona zaledwie o kilkanaście kilometrów. Jeszcze do roku 2010 dojazd do dekoracji był możliwy wyłącznie samochodami terenowymi co bardzo ograniczało ilość odwiedzających to miejsce turystów. Obecnie z   Nefta można tam dojechać zwykłym samochodem osobowym po nowo wybudowanej drodze asfaltowej. Chyba że kilka dni wczesniej przeszła burza piaskowa i wtedy droga ta może być zasypana piaskiem.

Zwiedzanie miasteczka z „Gwiezdnych Wojen”

Zdecydowana większość turystów odwiedza dekoracje podczas wycieczek zorganizowanych. Miejsce to jest położone dość daleko od kurortów, toteż niezależnie od tego czy będziesz spędzać urlop na północy Tunezji czy na wyspie Jerba, żeby tam dojechać musisz poświęcić co najmniej dwa dni.  Wypoczywając na północy Tunezji (np w Sousse, Hammamecie, Kantaoui, Monastirze)  żeby odwiedzić  możesz skorzystać z imprezy „Sahara Explorer” dni lub „3 dniowe Jeep Safari”  Podczas pierwszej z  nich odwiedzisz również inne znane z filmu miejsce  – dom Skywalkera w Matmacie , a podczas drugiej dodatkowo Ksar Hadada – miejsce gdzie kręcono sceny z więzienia „Slave quarters”. Z wyspy  Jerba  natomiast  miasteczko z „Gwiezdnych Wojen” odwiedzisz podczas dwudniowej wycieczki  „Sahara Explorer z Jerby w programie tej wycieczki również znajduje dom Skywalkera w Matmacie

Jeśli masz doświadczenie w samodzielnym podróżowaniu to możesz odwiedzić to miejsce indywidualnie. Co prawda najbliżej znajduje się miejscowość Nefta,  ale nie jest ona najlepszym punktem wypadowym do zwiedzania dekoracji.  Nie ma tam ani wypożyczalni samochodów ani żadnych ofert wycieczek zorganizowanych ponadto jest tam zaledwie kilka hoteli w cenach nieprzyzwoicie wysokich dla turystów indywidualnych. Idealnym natomiast punktem wypadowym jest położone nieco dalej miasto Tozeur. Są tam tanie hotele, kilka biur podróży które  proponują wycieczki półdniowe   w których programie jest miasteczko oraz kilka wypożyczalni samochodów. Ponadto łatwo tam dojechać z północy kraju gdyż kursują bezpośrednie autobusy oraz pociągi z Sousse i Hammametu.

Star Wars town - Tunisia Star Wars town - Tunisia Star Wars town - Tunisia Star Wars town - Tunisia Star Wars town - Tunisia Star Wars town - Tunisia Star Wars town - Tunisia Star Wars town - Tunisia Star Wars town - Tunisia Star Wars town - Tunisia Star Wars town - Tunisia

Jedna myśl na temat “Miasteczko z „Gwiezdnych Wojen”

  1. Tajemniczy urok tych niezwyklych budowli tak zainspirowal tworcow „Gwiezdnych Wojen”, ze we wnetrzu jednej z nich – Ouled Soltane, filmowali sceny do „Mrocznego Widma”, pierwszego z obrazow filmowej legendy. Slynny dom Larsow, wujostwa Luke’a Skywalkera istnieje naprawde i jest jednym z wielu domow Matmaty.

Dodaj komentarz