Korzystanie z internetu

Internet
Źródło fotografii: FreeDigitalPhotos.net

Korzystanie  internetu w Tunezji nie jest tak powszechne jak w Europie ale z roku na rok staje się coraz bardziej popularne szczególnie wśród ludzi młodych. Dostęp do internetu możesz sobie zapewnić na kilka sposobów.

Wykupić wczasy  w hotelu który posiada w ofercie dostęp do internetu.

Jest to możliwość  dostępu do sieci wifi zwykle darmowa dla gości hotelowych. Niestety to rozwiązanie jest dość dalekie od ideału. Najczęściej jest to jeden punk dostępowy  pokrywający zasięgiem jedynie obszar recepcji hotelu. Jeśli hotel ma niewielu klientów (jest mały) to da się jeszcze jakoś przeżyć. Gorzej gdy jest to duży obiekt i z internetu chce skorzystać kilkadziesiąt osób na raz. Prędkość transmisji spada wtedy do poziomu przy którym odebranie emaila staje się problemem nie mówiąc już o pobraniu załącznika czy przejrzeniu strony z multimediami. Zapomnij o dostępie do internetu w pokojach do takich rozwiązań tunezyjskie hotele dorosną najszybciej za 5 lat.   Dokładnie przestudiuj ofertę hotelu!. Czasami zdarzają się hotele które co prawda oferują sieć wifi ale w cenach z księżyca np 5TND (prawie 10zł) za godzinę korzystania.

Skorzystać z kawiarenki internetowej

Ten sposób też nie jest tak łatwy jak by się wydawało. Kawiarenki internetowe nazywają się w Tunezji PUBLINET i jest ich zaskakująco  niewiele. Nie są też nastawione na turystów a raczej na miejscowa klientelę dlatego też próżno ich szukać w pobliżu stref hotelowych. Chyba że strefa hotelowa sąsiaduje bezpośrednio z miastem tak jak na przykład w Sousse i wtedy jest nieco łatwiej je znaleźć. Co nie znaczy że łatwo bo są to zwykle bardzo niewielkie lokale 5-10 stanowisk położone w bocznych znanych tylko miejscowym uliczkach. Ceny dość przestępne 1TND do 1.5 TND za godzinę. Jeśli uda ci się spotkać kawiarenkę na terenie hotelu licz się z ceną co najmniej 4TND  za godzinę.

Pójść do kawiarni

To rozwiązanie jest bardzo wygodne. Kawiarnię w Tunezji znajdziesz bez żadnego problemu są ich dziesiątki i do tego przy głównych ulicach.  Duża część z nich oferuje swoim klientom darmowy dostęp do sieci wifi. Wystarczy że kupisz kawę (od 1DT)  i już możesz się cieszyć dostępem do internetu  Nie zapomnij dopytać o hasło ale najpierw upewnij się że lokal posiada router wifi. Zasada jest bardzo prosta jeśli lokal jest „na poziomie” czysty z listą cen,  nazwijmy go  dla klasy średniej to możesz mieć praktycznie 100% pewności że oferuje wifi. Jeśli jest to natomiast tani lokal z plastikowymi krzesełkami i klientelą której raczej nie stać na smartfona to nie masz tam czego szukać.

Kupić lokalną kartę GSM

To rozwiązanie jest zdecydowanie najlepsze. Karty są tanie w zależności od operatora od 1-5TND  i pozwalają na wykupienie pakietów internetowych. Np 3GB transferu za jedyne 10TND ważne przez  miesiąc. Trzeba jedynie pamiętać że kartę można zakupić tylko w wybranych punktach (zwykle są to salony sprzedaży danego operatora komórkowego  położone w centrum miasta) i koniecznie mieć ze sobą paszport. Telefon do którego włożysz kartę SIM  musi  być oczywiście bez simlocka.

Dodaj komentarz