Louages

Louage Autor Jason Jones
Louage Autor Jason Jones- (Flickr)
Oznaczenia

Louages –czytaj [lułaaż] to samochody najczęściej typu minivan koloru białego, z bardzo charakterystycznym wymalowanym na boku podłużnym paskiem. Kolor paska rożni się w zależności do typu trasy jaki obsługują:.

czerwony – kursuje pomiędzy większymi miastami całej Tunezji, (w Polce byłby to odpowiednik minibusa na trasie np z Warszawy do Łodzi lub Krakowa)

niebieski – kursuje lokalnie pomiędzy większym miastem i miastami satelitarnymi (w Polce byłby to odpowiednik minibusa na trasie np z Warszawy do Wołomina )

żółty – kursuje lokalnie z małych miejscowości do okolicznych wsi. (w Polce byłby to odpowiednik minibusa na trasie np z Wołomina do położonej nieopodal wsi )


Gdzie znaleźć

Każde duże miasto w Tunezji ma tak zwana „Stacion louages” czytaj [stasion lułaaż]. Stamtąd wyjeżdżają wszystkie louages z czerwonym i niebieskim paskiem. Jedynie Tunis z powodu swojej wielkości ma dwie takie stacje z których louages odjeżdżają w kierunku na północ lub na południe od Tunisu. Niestety stacion louages tylko wyjątkowo są położone w pobliżu stacji kolejowych lub dworców autobusowych i zwykle trzeba do nich dojechać taksówką ( w mniejszych miejscowościach dojść na piechotę)

 

Rozkład jazy i godziny kursowania

Nie ma rozkładu, ani stałych godzin odjazdu –po prostu louages odjeżdża gdy zbirze się komplet pasażerów. ma to swoje zalety i wady. W godzinach szczytu (poranny wyjazd do pracy oraz powrót z pracy) kursy sa bardzo częste co 15 minuta a nawet częściej. Późnym popołudniem szczególnie w małych miejscowościach można czekać nawet kilka godzin na zapełnienie się louages Poza kilkoma trasami pomiędzy największymi miastami (Tunis- Sousse, Sousse-Sfax, Sfax-Gabes) louages kursują tylko w dzień. Trzeba to brać pod uwagę przy planowaniu trasy gdyż inaczej można utknąć w niewielkiej miejscowości na noc bez możliwości wyjazdu ani znalezienia noclegu!.

Bilety i ceny

Są stałe (narzucone urzędowo) i płaci się za miejsce, stąd nie ma żadnych zniżek. Dla przykładu przejazd louages z Sousse do Tunisu to koszt około 12 DT, a przejazd louages (z niebueskim paskiem) z Monastir do Sousse 2 DT.
Dzięki louages możemy zwiedzić niemalże każdy zakątek Tunezji.. Na większych stacjach znajdują się kasy i w nich należy kupić bilet, na prowincji płaci się kierowcy (zwykle przy wysiadaniu) i nie otrzymuje się biletu. .


Przejazd

Louages z czerwonym paskiem jadą prosto do celu, nie zatrzymując się po drodze w innych miejscowościach. Można do nich wsiąśc tylko na stacjach luages (ale wysiac mozna np na przedmieściach lub nawet według życzenia w połowie trasy) Po zakupie biletu należy odnaleźć louages, który jedzie do miasta, gdzie się wybieramy. Kierowcy louages stojąc przy swoich busikach, wykrzykują zawsze nazwy miast, do których jadą, a widząc turystę sami sprawdzają bilet i kierują do odpowiedniego louages. Na większych stacjach są też stanowiska z wypisanymi nazwami miejscowości. Jeśli mamy większy bagaż, możemy poprosić, aby kierowca umieścił go z tyłu, a jeśli będzie bardzo duży to przywiązał go na dachu pojazdu. Można następnie zająć miejsce w louages. Kierowca wyrusza dopiero, gdy zbierze komplet pasażerów, tj. 6-10 osób (w zależności od tego ile ma miejsc w pojeździe).

Louages z paskiem niebieskim lub żółtym, możemy zatrzymać w dowolnym miejscu, przez które przejeżdżają (np. machnięciem ręki). Jeśli kierowca ma wolne miejsce bo ktoś wysiadł wcześniej, zatrzyma się..

Płacąc bezpośrednio kierowcy louages zdarza się, że kierowcy zawyżają cenę (nie ma liczników). Jak uniknąć zatem „nadpłaty”? Po pierwsze nie musimy płacić zaraz po wejściu do louages – możemy to zrobić na trasie a nawet wysiadając. Najlepiej usiąść gdzieś z tyłu i po kilkuset metrach zrobionej trasy dyskretnie zapytać któregoś ze współpasażerów ile kosztuje przejazd. Można zapytać w jęz. francuskim: combien louages? [kombię lułaż?] lub arabskim-tunezyjskim: kadesz lułaż? Odpowiedź otrzymamy w takim języku, w jakim zapytamy – dlatego przed wyjazdem warto przypomnieć sobie chociaż liczby po francusku, bo w wielu sytuacjach to nam się przyda!

  • Louages nie są klimatyzowane, w lecie jedzie się przy uchylonych szybach i bez problemów da się to wytrzymać. W zimie nie stanowi to problemu a wręcz przeciwnie należny zamknąć szczelnie okna żeby nie zmarznąć.
  • Luages wyjeżdżą ze stacji początkowej tylko wtedy gdy zapełnione są wszystkie miejsca. Jeśli jednak pasażerom zależy na czasie mogą omówić się i wspólnie dopłacić za brakujące osoby żeby dzięki temu wyjechać wcześniej.

 

 

Dodaj komentarz